رنگ پاستلی چیست؟

لوگو چاپ | چاپ روی تیشرت

درآمدی بر ترکیب بندی رنگ پاستلی

یکی از مشهورترین رنگ های هنر عصر حاضر بدون شک رنگ پاستلی است! ردپای این رنگ را در خیلی از هنر ها از جمله نقاشی ، عکاسی ، معماری و مخصوصا گرافیک میبینیم. این رنگ در معماری داخلی خانه های مسکونی در چند دهه اخیر نقش پررنگی را بازی کرده است. این رنگ بیشتر در لوازم خانه مثل پرده ، فرش ، مبلمان و تابلو های تزئینی دیده میشود. در این مطلب به تعریف رنگ پاستلی ، ترکیب بندی این رنگ با رنگ های دیگر و همچنین تئوری رنگشناسی میپردازیم… امیدواریم که لذت ببرید!

به چه رنگ‌هایی رنگ پاستلی گفته می‌شود؟

به هر رنگی که میزان اشباع یا خلوص (شدت) رنگ در آن کم تا متوسط باشد، رنگ پاستلی گفته می‌شود. این رنگ‌ها سایه‌های روشن‌تری از رنگ‌های اولیه هستند، مانند آبی کم‌رنگ، سبز نعنایی، صورتی روشن و بنفش کم‌رنگ. رنگ‌های پاستلی نمادی از سبکی، آرامش و لطافت‌اند و همان‌طور که در بالا اشاره شد بیشتر در فصل بهار و تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی های رنگ پاستلی

رنگ‌های پاستلی در دکوراسیون داخلی جو خانه را پرانرژی و آرامش بخش میکند . اگر از رنگ‌های پاستلی در استایل خانه خود استفاده کنید حس آرامش را در فضا تجربه خواهید کرد حالا چه این رنگ در پرده باشد یا مبلمان و …

هارمونی رنگ‌های پاستلی با رنگ‌های خنثی

بهترین رنگ‌هایی که به خوبی با رنگ‌های پاستلی هماهنگ می‌شوند رنگ‌های خنثی هستند؛ رنگ‌هایی مانند شتری، خاکستری و بژ. وجود رنگ‌های خنثی در کنار رنگ‌های پاستلی باعث می‌شود این رنگ‌ها قوی‌تر و زنده‌تر از همیشه به نظر برسند.

چگونه رنگ پاستلی را ست کنیم؟

به‌ صورت ساده می‌توانید یکی از ۴ روش زیر را برای ست کردن رنگ‌های پاستلی انتخاب کنید:

مونوکروم: می‎توانید این رنگ را به‌ صورت تک‌رنگ انتخاب کرده و همه آیتم‌های خود را با آن هماهنگ کنید.

ترکیب رنگ‌های پاستلی: می‌توانید به کمک نکاتی که در این یادداشت اشاره کردیم، چند رنگ پاستلی را با هم ست کنید.

رنگ‌های خنثی: می‌توانید این رنگ لباس را با رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، شتری و … ست کنید.

رنگ‌های روشن: می‌توانید رنگ‌های پاستلی را با رنگ‌های روشن ست کنید.

مهم‌ترین نکته برای ست کردن رنگ‌های پاستلی

مهم‌ترین نکته در مورد ست کردن رنگ‌های پاستلی این است که در استفاده از آن‌ها افراط نکنید. شاید یک پرده لیمویی رنگ و ست کردن آن با کوسن های مبل ها به رنگ پاستلی در یک خانه شیک و جذاب به نظر برسد، اما برای استفاده ازین رنگ در تمام خانه این رنگ کمی نامناسب است. به‌ طور کلی وقتی در حال انتخاب یک پارچه به رنگ پاستلی هستید، بهتر است مینیمالیسم و ساده بودن را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *